Skip Navigation
 

OD 18 LAT PAMIĘTAJĄ O DZIECIACH

Wakacje to piękny okres. Warto jednak pamiętać, że choroba czy wypadek nie biorą na ten czas urlopu. I nie ma na to rady.

Ratownicy PCK i PSP odwiedzają chore dzieci z okazji Światowego Dnia Chorego (11.02) czy św. Mikołaja. Od 18 lat pamiętają o nich także u progu wakacji. 31 maja 2017 r. z okazji Dnia Dziecka, młodych pacjentów przebywających na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. O. Pio w Przemyślu, odwiedzili ludzie w mundurach. Podczas niezwykłej lekcji, przeprowadzonej w świetlicy, uczyli m.in. jak ratować życie. Realizatorami tej akcji byli Zdzisław Wójcik prezes klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Płomyk" przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu, który przybliżył m.in. tematy związane z bezpieczeństwem pożarowym, podkreślając szczególnie temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Omówił też książkę „Jak Wojtek został strażakiem”. Poruszane tematy miały na celu uświadomienie młodym ludziom jak bardzo ważne jest właściwe zachowanie się w szkole, w domu oraz w miejscach letniego wypoczynku. Dorosłym przybliżył temat dawstwa krwi, organów, szpiku. Przeprowadził także konkurs wiedzy na powyższe tematy. Najlepiej odpowiadającym wręczył m.in. kalendarzyki „Płomyka”, ulotki, długopisy, opaski, „kropelkę krwi”. Prezentował również własne dokumenty - Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz "Oświadczenie woli", które nosi przy sobie.

Prezesowi "Płomyka" towarzyszył Paweł Jakubiec - członek Grupy Ratownictwa PCK "Przemyśl" uczący się w Gimnazjum Nr 4 w Przemyślu.. Paweł mówił m.in. jak należy zachować się w razie wypadku, prezentował, korzystając np. z fantomu, zasady udzielania pierwszej pomocy, interesująco opowiadał o działalności ww. Grupy Ratownictwa. Na zakończenie przekazał dzieciom, uczestniczącym w spotkaniu pluszaki, kolorowanki PCK „Super wiewiórka – przyjaciółka Oli i Kuby”, a także dyplomy za uczestnictwo w ćwiczeniach z pierwszej pomocy.

Poproszony o refleksję, Paweł, który brał udział pierwszy raz w takim spotkaniu, mówi: „Zorganizowaliśmy konkursy z nagrodami dla dzieci, jak i rodziców. Zwieńczeniem spotkania był poprowadzony przeze mnie pokaz pierwszej pomocy oraz mały pokaz użycia połautomatycznego defibrylatora. Mimo różnicy wieku, starsze jaki i młodsze dzieci, chętnie brały udział w zajęciach i odpowiadały na nasze pytania. Wielkim zaskoczeniem dla mnie był zakres posiadanej przez nie wiedzy, zarówno na tematy ogólne, jak i tematy związane z bezpieczeństwem”.

Dziękuję bardzo wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia tego niezwykłego, bardzo radosnego, spotkania. Dziękuję panu doktorowi n. med. Henrykowi Kluzowi oraz pani Elżbiecie Mielnik za pomoc w organizacji spotkania. Serdecznie dziękuję szefowi GR PCK "Przemyśl" Łukaszowi Szarudze za oddelegowanie młodego ratownika, który z łatwością nawiązał i utrzymywał dobry kontakt ze słuchaczami.
"Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć” – O. Marian Żelazek. Pamiętajmy o tym również podczas wakacji.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Paweł Jakubiec i Zdzisław Wójcik
 
 
« powrót|drukuj