PŁONĄ ODWAGĄ CZYNIENIA DOBRA
„Każdego dnia strażacy doświadczają wielu sytuacji, które uświadamiają, że człowiek może zakończyć niespodziewanie życie lub zostać ranny. W takiej sytuacji, lekiem ratującym jego życie lub zdrowie będzie krew, oddana wcześniej honorowo przez dawcę” – powiedział m.in. bryg. Artur Domagalski zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Przemyślu, jednocześnie wiceprezes klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Płomyk” 26 stycznia 2015 r. podczas podsumowania działalności tego klubu. „Płomykowcy” od 28 lat oddają krew, od 14 lat ofiarują czekolady otrzymane po podzieleniu się cząstką siebie, od 11 lat propagują dawstwo organów i szpiku, dzielą się zdobytym doświadczeniem z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. I dobrze im z tym.
W styczniu 2014 r. członkowie klubu: Daniel Dryniak, Michał Szydłowski, Wojciech Wandas, Dariusz Żrałka i prezes „Płomyka” wygłosili pogadankę na temat bezpieczeństwa pożarowego, dawstwa krwi, szpiku i organów oraz zaprezentowali sprzęt, którym posługują się strażacy, uczniom Szkół Podstawowych w Hureczku i Siedliskach, a także nauczycielom i pracownikom.
W lutym prezes „Płomyka” wraz z członkiniami Grupy Ratownictwa PCK „Przemyśl” Adrianną Kurasz i Patrycją Kalawską odwiedzili dzieci przebywające na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. O. Pio w Przemyślu. Podczas wizyty z okazji XXII Światowego Dnia Chorego wygłosili pogadankę, m.in. na temat krwiodawstwa, pierwszej pomocy i przekazali drobne upominki. Również w lutym Daniel Dryniak, Rafał Krzywiński i prezes klubu odwiedzili uczniów SP nr 1 w Przemyślu. „Celem pogadanek było zaprezentowanie młodym ludziom oraz osobom dorosłym tam pracującym, występujących w ich otoczeniu zagrożeń, zapoznanie z właściwym sposobem postępowania w razie ich wystąpienia, popularyzacja numerów alarmowych oraz przedstawienie słuchaczom trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków” – wyjaśnia Daniel Dryniak zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Przemyślu.
W marcu prezes odwiedził z pogadanką najpierw Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Przemyślu, a potem wraz z Krzysztofem Stachyrą i Piotrem Grodeckim Zespół Szkół w Nehrybce.
W I kwartale 2014 r. „płomykowcy” oddawali cząstkę siebie podczas XIV akcji "Krew-Czekolada".
3 kwietnia prezes wygłosił w sali konferencyjnej KM PSP pogadankę dla młodzieży z II LO, ZSU-H i G oraz CKU i Z nr 2 w Przemyślu w związku z XI edycją „Dnia Przedsiębiorczości”. Następnie m.in. Wojciech Kądziołka, Piotr Pałys, Wojciech Kowalczyk, Marcin Baran zaprezentowali młodzieży na placu wewnętrznym Komendy sprzęt pożarniczy. Również 3 kwietnia prezes wraz z Witoldem Dudkiem i Lucjanem Romankiem odwiedzili z pogadanką i pokazem dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Wyszatycach.
W kwietniu Daniel Dryniak, Damian Piejko, Kamil Zaprutkiewicz i prezes klubu, odwiedzili Dom dla Dzieci „Małgosia” oraz placówkę „Nasza Chata”, Domy dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom w Przemyślu, wygłaszając pogadanki nt. bezpieczeństwa pożarowego, krwiodawstwa, prezentując sprzęt ratowniczy oraz przekazując podopiecznym łącznie 200 czekolad. Była to XIV taka wizyta, podczas której strażacy ofiarowali słodycze otrzymane po oddaniu przez nich krwi. W latach 2001-14 „płomykowcy” przekazali dzieciom i młodzieży z różnych placówek w mieście i powiecie przemyskim, łącznie 2690 czekolad, tj. 269 kg słodyczy.
Pod koniec kwietnia prezes przeprowadził spotkanie edukacyjne dla młodzieży uczęszczającej do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu.
W maju prezes „Płomyka” wraz z paniami z PCK Krystyną Lachowicz z Przemyśla i Ewą Załęską z Jarosławia zakończyli trwającą 12 lat akcję zakładania klubów. Te osoby, z pomocą Bożą oraz wielu ludzi wielkiego serca, w latach 2002-14 założyły 100 klubów Honorowych Dawców Krwi PCK. Należy do nich 2558 osób, które oddały około 13 tys. litrów krwi. 85 klubów powstało dla uczczenia pięknego życia Jana Pawła II, dziś świętego. Te kluby to żywy pomnik, który utrwala obecność Jana Pawła II w społeczeństwie województwa podkarpackiego. Co ważne, ratuje życie i pomaga chorym ludziom w powrocie do zdrowia. Na ten żywy pomnik składają się 43 klubu szkolne i uczelniane, 43 strażackie – OSP i PSP, 9 innych mundurowych, 4 administracyjne i 1 parafialny.
W maju „płomykowcy” m.in. uczestniczyli we Mszy św. w intencji przemyskich strażaków odprawionej w archikatedrze, której przewodniczył ks. prałat Mieczysław Rusin kapelan strażaków Archidiecezji Przemyskiej. W tym samym miesiącu w IV Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego udział wzięli m.in. Paweł Dudek, Adam Rodzeń, Michał Szydłowski, Marek Ochenduszka, Jacek Mikołajewski, Wojciech Kądziołka, Piotr Pałys, Dariusz Żrałka. Również w maju „płomykowcy” uczestniczyli w IV Turnieju Halowej Piłki Nożnej HDK PCK Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego. Wywalczyli trzecie miejsce. W skład drużyny weszli: Łukasz Zieliński - kapitan, Dariusz Jaroch, Paweł Majewski, Michał Szydłowski, Adam Draganik, Piotr Grodecki, Piotr Leszczyszyn.
30 maja prezes klubu wraz z członkiniami GR PCK „Przemyśl” Patrycją Kalawską i Adrianną Kurasz uczestniczył w XV spotkaniu z dziećmi leczonymi w Woj. Szpitalu w Przemyślu. Wizyta odbyła się z okazji Dnia Dziecka. 31 maja prezes „Płomyka” reprezentował klub podczas XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki HDK na Jasną Górę.
3 czerwca w nowej siedzibie Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyła się inauguracja XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem: „Czytanie – mądra rzecz”. Zaproszony został m.in. Komendant Miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeusz Kudyba. Pan Komendant oddelegował prezesa „Płomyka”, który czytał dzieciom książki. 5 czerwca prezes wraz z Pawłem Majewskim wygłosili pogadankę w Szkole Podstawowej w Buszkowicach. 7 czerwca w Parku Lubomirskich przy PWSW w Przemyślu odbyła się I edycja KrwioBiegu. Celem była m.in. integracja osób kochających bieganie ze środowiskiem krwiodawców. Na początku Daniel Dryniak został wyróżniony odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, którą otrzymuje się po oddaniu 18 litrów krwi. Odznakę wręczył mu wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Paweł Strociak. W KrwioBiegu uczestniczyli m.in. Łukasz Zieliński, Dariusz Kohut, Paweł Gembrowicz, Rafał Krzywiński. W to, ze wszech miar pożyteczne dzieło, zaangażowali się także Maciej Siwak, Paweł Kłósek i Mariusz Pokropski. 18 czerwca prezes wygłosił pogadankę w Niepublicznej SP i Gimnazjum im. Heleny Modrzejewskiej w Przemyślu.
8 lipca prezes spotkał się z dziećmi i młodzieżą z półkolonii prowadzonej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju i Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” w Przemyślu.
Od maja do sierpnia KM PSP w Przemyślu odwiedziło ponad 1000 dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, Domów Dziecka, kolonii, półkolonii wraz z nauczycielami, opiekunami, wychowawcami, wolontariuszami. Goście usłyszeli m.in. od strażaków krwiodawców i sympatyków „Płomyka” o ciekawych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas pełnienia służby, przymierzyli ubrania, hełmy, a na koniec wizyt zadawali mnóstwo pytań. „Takie wizyty mają na celu m.in. popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. W szczególności służą promocji wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego” – mówi mł. bryg. Adam Sosnowski dowódca JRG KM PSP w Przemyślu. Podczas takich wizyt prezes „Płomyka” przypominał tematy związane z dawstwem krwi, organów i szpiku, przekazując osobom dorosłym m.in. „Oświadczenia woli”, ulotki informujące o działalności tego klubu. Na przykład 16 lipca spotkał się w sali konferencyjnej z młodzieżą z Domów dla Dzieci w Łopuszce Małej i Dynowie, która przybyła z wychowawcami. Z młodzieżą w garażu JRG PSP w tym dniu spotkali się Marcin Markowicz i Grzegorz Sekuła. 20 sierpnia prezes wygłosił pogadankę na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego i krwiodawstwa w przedszkolu „Kraina Odkrywców” w Przemyślu.
W lipcu i sierpniu, w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na krew (wypadki drogowe, podczas prac polowych) "płomykowcy" systematycznie oddawali krew dla potrzebujących tego rodzaju, niczym niezastąpionego leku. W gronie dawców byli m.in. Renata Domagalska, Arkadiusz Brodzicki, Jerzy Szabaga, Krzysztof Lenart, Lucjan Romanek, Adam Rodzeń, Marek Domagalski.
We wrześniu przedstawiciele klubu przeżywali XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej. Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal z Przemyśla. Był z nami także kapelan PCK rejonu Przemyśl ks. dr Witold Burda. Oprawę liturgii Mszy św. zapewnili m.in. Katarzyna i Zdzisław Wójcik. W skład pocztu sztandarowego „Płomyka” weszli Wojciech Kowalczyk, Piotr Murdza i Wojciech Kądziołka. Oprawę muzyczną podczas ogniska nad Wiarem, kolejny już raz, zapewniła pielgrzymom kapela "Czy się wali, czy się pali" działająca przy przemyskiej Straży Pożarnej pod kierownictwem Jerzego Dołhuna.
Również we wrześniu krwiodawcy z „Płomyka” uczestniczyli w II Ulicznym Biegu „Przemyska Dycha”. W gronie wysportowanych dawców krwi znaleźli się m.in. wiceprezes Artur Domagalski, członkowie klubu Dariusz Kohut, Paweł Żygała, Łukasz Zieliński, Marek Domagalski, sympatycy Rafał Krzywiński, Marcin Buczek.
29 października prezes, Witold Dudek i Grzegorz Gradowski wygłosili pogadankę oraz zaprezentowali sprzęt uczniom i nauczycielom w Szkole Podstawowej w Bolestraszycach. Prezes, podobnie jak podczas wcześniejszych spotkań, przeczytał książkę „Jak Wojtek został strażakiem”.
W listopadowej akcji, dla uczczenia Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK, uczestniczyło kilkunastu "płomykowców", m.in. Renata Domagalska, Michał Szydłowski, Tomasz Pałys, Daniel Dryniak, Arkadiusz Brodzicki, Jerzy Szabaga, Bartłomiej Klepacki, Lucjan Romanek, Sebastian Kowalik, Piotr Pałys, Adam Rodzeń, Paweł Gujda. Również w listopadzie członkowie klubu wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Honorowego Oddawania Krwi służb mundurowych dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Kilku kolejnych klubowiczów zostało potencjalnymi dawcami szpiku kostnego oraz podpisało i nosi przy sobie "Oświadczenie woli". Prezes klubu, w okresie ostatnich 11 lat, przy okazji obsługi akcji krwiodawstwa, pogadanek z młodzieżą i dorosłymi wręczył ponad cztery tysiące druków takich oświadczeń.
19 listopada prezes klubu z przedstawicielami delegacji Zarządu Głównego PCK z Lubelskiego i Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK uczestniczył w złożeniu wieńca i zapaleniu zniczy na grobie księcia Pawła Jana Sapiehy, pierwszego prezesa tego Stowarzyszenia. Wymienieni modlili się na cmentarzu parafialnym w Siedliskach w gminie Lubycza Królewska, woj. lubelskie, gdzie znajduje się grób księcia.
W listopadzie członek „Płomyka” Daniel Dryniak został wybrany radnym Rady Miejskiej w Przemyślu.
promował również dawstwo krwi, organów i szpiku wśród dzieci i młodzieży ze Szkół Podstawowych w Miękiszu Starym i Korzenicy. Na spotkaniu obecni byli dyrektorzy i nauczyciele z wymienionych placówek. Podobnie jak w czasie innych spotkań prezes przekazywał najbardziej zaangażowanym uczniom elementy odblaskowe, dzięki którym są zdecydowanie lepiej widoczni, podczas poruszania się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, a przez to bezpieczniejsi.
30 listopada prezes obchodził 35-lecie swojej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa PCK.
5 grudnia prezes „Płomyka” wraz z członkiniami z GR PCK „Przemyśl” Sylwią Jabłecką i Angeliką Pawłowską, z okazji dnia św. Mikołaja uczestniczył w XIV wizycie u dzieci leczonych w przemyskim szpitalu przy ul. Monte Cassino. Przybliżyli oni zebranym w świetlicy tematy związane z bezpieczeństwem, ratownictwem, krwiodawstwem. Jak zwykle ww. odwiedzili później dzieci, które nie mogły przybyć do świetlicy, na oddziałach, przekazali im słodycze i pluszaki. Wizyta sprawiła obu stronom wiele radości.
12 grudnia prezes klubu brał udział w uroczystych obchodach 95-lecia działalności PCK. Jubileusz odbył się w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
21 grudnia poczet „Płomyka” w składzie Marek Hanas, Marcin Buczek i Bartosz Ozibko oraz prezes uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu, podczas której modlitwą objęci zostali także członkowie PCK. Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal, który został odznaczony Odznaką Honorową PCK II stopnia. Homilię wygłosił ks. Witold Burda kapelan PCK Rejonu Przemyśl.
W 2014 r. prezes „Płomyka” współpracując z kierownikami Biur Oddziałów Rejonowych PCK i ludźmi dobrej woli, założył kluby HDK PCK przy Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Fredropolu, Komendzie Powiatowej Policji w Lesku i PWSZ w Sanoku.
Od kilku lat w dwóch miejscach w Komendzie wystawione są pudełka, do których strażacy wrzucają plastikowe nakrętki od butelek. Na pudełkach, obecnie znajduje się zdjęcie Andżeliki, opis jej sytuacji zdrowotnej i podpis: „Włączmy się w pomoc tej wyjątkowej dziewczynie, zapalając w jej sercu światełka nadziei”. Strażacy, a za ich przykładem druhowie z OSP oraz inne osoby regularnie dostarczają plastiki. Gdy nakrętek uzbiera się dużo trafiają do punktów zbiorczych, a stamtąd do firm recyklingowych. Otrzymane pieniądze są przeznaczane na wózek inwalidzki czy sprzęt do rehabilitacji i godnego życia.
Można zbierać nie tylko plastikowe nakrętki od butelek, ale również od tubek po paście do zębów, antyperspirantów, kremów do rąk, szamponów, środków czystości., Ważne, żeby jeśli jest, zedrzeć z nakrętek papier lub folię aluminiową. Kolor i kształt plastiku nie mają znaczenia. Warto wspomnieć, że ze sprzedanych zakrętek powstaje specjalny granulat, z którego później produkowane są plastikowe części do maszyn, doniczki czy inne przedmioty codziennego użytku.
Zbieranie nakrętek, to połączenie działania proekologicznego, segregacji odpadów z pomaganiem potrzebującym. Warto pamiętać, że przykład tych, którzy to czynią, świadczy o ich wrażliwości na potrzeby bliźnich. Jeśli dzieci patrzą na takie działania np. rodziców czy sąsiadów, to kiedyś i one będą aktywnie nieść pomoc potrzebującym, w takiej czy innej formie.
Tylko w 2014 r. „płomykowy” zebrali i przekazali koordynatorowi akcji kilkaset kg nakrętek. W roku 2013 pomagali m.in. Marcelemu, a w 2014 r. Marcinowi i Andżelice.
W 2014 r. w szeregi "Płomyka” wstąpił Marek Domagalski syn Artura. Klub skupia około 90% załogi. Łącznie 89 osób. Co czwarty strażak jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co trzeci posiada przy sobie „Oświadczenie woli”.
W opisywanym okresie klubowicze oddali, także podczas akcji "Na ratunek", 27 litrów tego, niczym nie zastąpionego leku. Łącznie od początku działalności tj. od 1987 roku – 788. Klub wydał po raz 13 kalendarzyk listkowy oraz 8 raz kalendarz ścienny, promujący działalność ratowniczą, edukacyjną, dawstwo krwi, organów i szpiku. Wymienione materiały prezes wraz z „płomykowcami” przekazują młodzieży i dorosłym podczas pogadanek.
W imieniu Zarządu klubu składam wyrazy wdzięczności Komendantowi Miejskiemu PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeuszowi Kudybie za stałe wspieranie zapału, który determinuje nasze postępowanie i dodaje nam odwagi do szeroko rozumianej służby bliźniemu. Serdecznie dziękuję wszystkim członkiniom i członkom "Płomyka" za ofiarność, godną naśladowania postawę, a sympatykom przemyskich strażaków-krwiodawców za życzliwość i otwarcie na każdą inicjatywę.
Z okazji zbliżającej się 28 rocznicy powstania klubu (10.03) życzę Czytelnikom, „płomykowcom” i sobie, abyśmy nie dali się złapać w sidła niemocy i bezsensu. Każdy z nas wezwany jest do tego, aby poświęcać drugiemu człowiekowi swoje życie. Życzę również, abyśmy swoją służbą przynosili radość przede wszystkiemu bliźniemu.
Tekst Zdzisław Wójcik - prezes klubu HDK PCK "Płomyk", zdjęcia Zdzisław Wójcik i archiwum autora
W styczniu 2014 r. członkowie klubu: Daniel Dryniak, Michał Szydłowski, Wojciech Wandas, Dariusz Żrałka i prezes „Płomyka” wygłosili pogadankę na temat bezpieczeństwa pożarowego, dawstwa krwi, szpiku i organów oraz zaprezentowali sprzęt, którym posługują się strażacy, uczniom Szkół Podstawowych w Hureczku i Siedliskach, a także nauczycielom i pracownikom.
W lutym prezes „Płomyka” wraz z członkiniami Grupy Ratownictwa PCK „Przemyśl” Adrianną Kurasz i Patrycją Kalawską odwiedzili dzieci przebywające na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu im. św. O. Pio w Przemyślu. Podczas wizyty z okazji XXII Światowego Dnia Chorego wygłosili pogadankę, m.in. na temat krwiodawstwa, pierwszej pomocy i przekazali drobne upominki. Również w lutym Daniel Dryniak, Rafał Krzywiński i prezes klubu odwiedzili uczniów SP nr 1 w Przemyślu. „Celem pogadanek było zaprezentowanie młodym ludziom oraz osobom dorosłym tam pracującym, występujących w ich otoczeniu zagrożeń, zapoznanie z właściwym sposobem postępowania w razie ich wystąpienia, popularyzacja numerów alarmowych oraz przedstawienie słuchaczom trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków” – wyjaśnia Daniel Dryniak zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Przemyślu.
W marcu prezes odwiedził z pogadanką najpierw Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Przemyślu, a potem wraz z Krzysztofem Stachyrą i Piotrem Grodeckim Zespół Szkół w Nehrybce.
W I kwartale 2014 r. „płomykowcy” oddawali cząstkę siebie podczas XIV akcji "Krew-Czekolada".
3 kwietnia prezes wygłosił w sali konferencyjnej KM PSP pogadankę dla młodzieży z II LO, ZSU-H i G oraz CKU i Z nr 2 w Przemyślu w związku z XI edycją „Dnia Przedsiębiorczości”. Następnie m.in. Wojciech Kądziołka, Piotr Pałys, Wojciech Kowalczyk, Marcin Baran zaprezentowali młodzieży na placu wewnętrznym Komendy sprzęt pożarniczy. Również 3 kwietnia prezes wraz z Witoldem Dudkiem i Lucjanem Romankiem odwiedzili z pogadanką i pokazem dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Wyszatycach.
W kwietniu Daniel Dryniak, Damian Piejko, Kamil Zaprutkiewicz i prezes klubu, odwiedzili Dom dla Dzieci „Małgosia” oraz placówkę „Nasza Chata”, Domy dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom w Przemyślu, wygłaszając pogadanki nt. bezpieczeństwa pożarowego, krwiodawstwa, prezentując sprzęt ratowniczy oraz przekazując podopiecznym łącznie 200 czekolad. Była to XIV taka wizyta, podczas której strażacy ofiarowali słodycze otrzymane po oddaniu przez nich krwi. W latach 2001-14 „płomykowcy” przekazali dzieciom i młodzieży z różnych placówek w mieście i powiecie przemyskim, łącznie 2690 czekolad, tj. 269 kg słodyczy.
Pod koniec kwietnia prezes przeprowadził spotkanie edukacyjne dla młodzieży uczęszczającej do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu.
W maju prezes „Płomyka” wraz z paniami z PCK Krystyną Lachowicz z Przemyśla i Ewą Załęską z Jarosławia zakończyli trwającą 12 lat akcję zakładania klubów. Te osoby, z pomocą Bożą oraz wielu ludzi wielkiego serca, w latach 2002-14 założyły 100 klubów Honorowych Dawców Krwi PCK. Należy do nich 2558 osób, które oddały około 13 tys. litrów krwi. 85 klubów powstało dla uczczenia pięknego życia Jana Pawła II, dziś świętego. Te kluby to żywy pomnik, który utrwala obecność Jana Pawła II w społeczeństwie województwa podkarpackiego. Co ważne, ratuje życie i pomaga chorym ludziom w powrocie do zdrowia. Na ten żywy pomnik składają się 43 klubu szkolne i uczelniane, 43 strażackie – OSP i PSP, 9 innych mundurowych, 4 administracyjne i 1 parafialny.
W maju „płomykowcy” m.in. uczestniczyli we Mszy św. w intencji przemyskich strażaków odprawionej w archikatedrze, której przewodniczył ks. prałat Mieczysław Rusin kapelan strażaków Archidiecezji Przemyskiej. W tym samym miesiącu w IV Akcji Krwiodawstwa Funkcjonariuszy Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego udział wzięli m.in. Paweł Dudek, Adam Rodzeń, Michał Szydłowski, Marek Ochenduszka, Jacek Mikołajewski, Wojciech Kądziołka, Piotr Pałys, Dariusz Żrałka. Również w maju „płomykowcy” uczestniczyli w IV Turnieju Halowej Piłki Nożnej HDK PCK Służb Mundurowych Powiatu Przemyskiego. Wywalczyli trzecie miejsce. W skład drużyny weszli: Łukasz Zieliński - kapitan, Dariusz Jaroch, Paweł Majewski, Michał Szydłowski, Adam Draganik, Piotr Grodecki, Piotr Leszczyszyn.
30 maja prezes klubu wraz z członkiniami GR PCK „Przemyśl” Patrycją Kalawską i Adrianną Kurasz uczestniczył w XV spotkaniu z dziećmi leczonymi w Woj. Szpitalu w Przemyślu. Wizyta odbyła się z okazji Dnia Dziecka. 31 maja prezes „Płomyka” reprezentował klub podczas XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki HDK na Jasną Górę.
3 czerwca w nowej siedzibie Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyła się inauguracja XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem: „Czytanie – mądra rzecz”. Zaproszony został m.in. Komendant Miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeusz Kudyba. Pan Komendant oddelegował prezesa „Płomyka”, który czytał dzieciom książki. 5 czerwca prezes wraz z Pawłem Majewskim wygłosili pogadankę w Szkole Podstawowej w Buszkowicach. 7 czerwca w Parku Lubomirskich przy PWSW w Przemyślu odbyła się I edycja KrwioBiegu. Celem była m.in. integracja osób kochających bieganie ze środowiskiem krwiodawców. Na początku Daniel Dryniak został wyróżniony odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, którą otrzymuje się po oddaniu 18 litrów krwi. Odznakę wręczył mu wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu Paweł Strociak. W KrwioBiegu uczestniczyli m.in. Łukasz Zieliński, Dariusz Kohut, Paweł Gembrowicz, Rafał Krzywiński. W to, ze wszech miar pożyteczne dzieło, zaangażowali się także Maciej Siwak, Paweł Kłósek i Mariusz Pokropski. 18 czerwca prezes wygłosił pogadankę w Niepublicznej SP i Gimnazjum im. Heleny Modrzejewskiej w Przemyślu.
8 lipca prezes spotkał się z dziećmi i młodzieżą z półkolonii prowadzonej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju i Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie” w Przemyślu.
Od maja do sierpnia KM PSP w Przemyślu odwiedziło ponad 1000 dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, Domów Dziecka, kolonii, półkolonii wraz z nauczycielami, opiekunami, wychowawcami, wolontariuszami. Goście usłyszeli m.in. od strażaków krwiodawców i sympatyków „Płomyka” o ciekawych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas pełnienia służby, przymierzyli ubrania, hełmy, a na koniec wizyt zadawali mnóstwo pytań. „Takie wizyty mają na celu m.in. popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. W szczególności służą promocji wśród dzieci i młodzieży przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, umiejętności posługiwania się sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego” – mówi mł. bryg. Adam Sosnowski dowódca JRG KM PSP w Przemyślu. Podczas takich wizyt prezes „Płomyka” przypominał tematy związane z dawstwem krwi, organów i szpiku, przekazując osobom dorosłym m.in. „Oświadczenia woli”, ulotki informujące o działalności tego klubu. Na przykład 16 lipca spotkał się w sali konferencyjnej z młodzieżą z Domów dla Dzieci w Łopuszce Małej i Dynowie, która przybyła z wychowawcami. Z młodzieżą w garażu JRG PSP w tym dniu spotkali się Marcin Markowicz i Grzegorz Sekuła. 20 sierpnia prezes wygłosił pogadankę na temat bezpieczeństwa nie tylko pożarowego i krwiodawstwa w przedszkolu „Kraina Odkrywców” w Przemyślu.
W lipcu i sierpniu, w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na krew (wypadki drogowe, podczas prac polowych) "płomykowcy" systematycznie oddawali krew dla potrzebujących tego rodzaju, niczym niezastąpionego leku. W gronie dawców byli m.in. Renata Domagalska, Arkadiusz Brodzicki, Jerzy Szabaga, Krzysztof Lenart, Lucjan Romanek, Adam Rodzeń, Marek Domagalski.
We wrześniu przedstawiciele klubu przeżywali XIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej. Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal z Przemyśla. Był z nami także kapelan PCK rejonu Przemyśl ks. dr Witold Burda. Oprawę liturgii Mszy św. zapewnili m.in. Katarzyna i Zdzisław Wójcik. W skład pocztu sztandarowego „Płomyka” weszli Wojciech Kowalczyk, Piotr Murdza i Wojciech Kądziołka. Oprawę muzyczną podczas ogniska nad Wiarem, kolejny już raz, zapewniła pielgrzymom kapela "Czy się wali, czy się pali" działająca przy przemyskiej Straży Pożarnej pod kierownictwem Jerzego Dołhuna.
Również we wrześniu krwiodawcy z „Płomyka” uczestniczyli w II Ulicznym Biegu „Przemyska Dycha”. W gronie wysportowanych dawców krwi znaleźli się m.in. wiceprezes Artur Domagalski, członkowie klubu Dariusz Kohut, Paweł Żygała, Łukasz Zieliński, Marek Domagalski, sympatycy Rafał Krzywiński, Marcin Buczek.
29 października prezes, Witold Dudek i Grzegorz Gradowski wygłosili pogadankę oraz zaprezentowali sprzęt uczniom i nauczycielom w Szkole Podstawowej w Bolestraszycach. Prezes, podobnie jak podczas wcześniejszych spotkań, przeczytał książkę „Jak Wojtek został strażakiem”.
W listopadowej akcji, dla uczczenia Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK, uczestniczyło kilkunastu "płomykowców", m.in. Renata Domagalska, Michał Szydłowski, Tomasz Pałys, Daniel Dryniak, Arkadiusz Brodzicki, Jerzy Szabaga, Bartłomiej Klepacki, Lucjan Romanek, Sebastian Kowalik, Piotr Pałys, Adam Rodzeń, Paweł Gujda. Również w listopadzie członkowie klubu wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Honorowego Oddawania Krwi służb mundurowych dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Kilku kolejnych klubowiczów zostało potencjalnymi dawcami szpiku kostnego oraz podpisało i nosi przy sobie "Oświadczenie woli". Prezes klubu, w okresie ostatnich 11 lat, przy okazji obsługi akcji krwiodawstwa, pogadanek z młodzieżą i dorosłymi wręczył ponad cztery tysiące druków takich oświadczeń.
19 listopada prezes klubu z przedstawicielami delegacji Zarządu Głównego PCK z Lubelskiego i Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK uczestniczył w złożeniu wieńca i zapaleniu zniczy na grobie księcia Pawła Jana Sapiehy, pierwszego prezesa tego Stowarzyszenia. Wymienieni modlili się na cmentarzu parafialnym w Siedliskach w gminie Lubycza Królewska, woj. lubelskie, gdzie znajduje się grób księcia.
W listopadzie członek „Płomyka” Daniel Dryniak został wybrany radnym Rady Miejskiej w Przemyślu.
promował również dawstwo krwi, organów i szpiku wśród dzieci i młodzieży ze Szkół Podstawowych w Miękiszu Starym i Korzenicy. Na spotkaniu obecni byli dyrektorzy i nauczyciele z wymienionych placówek. Podobnie jak w czasie innych spotkań prezes przekazywał najbardziej zaangażowanym uczniom elementy odblaskowe, dzięki którym są zdecydowanie lepiej widoczni, podczas poruszania się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, a przez to bezpieczniejsi.
30 listopada prezes obchodził 35-lecie swojej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa PCK.
5 grudnia prezes „Płomyka” wraz z członkiniami z GR PCK „Przemyśl” Sylwią Jabłecką i Angeliką Pawłowską, z okazji dnia św. Mikołaja uczestniczył w XIV wizycie u dzieci leczonych w przemyskim szpitalu przy ul. Monte Cassino. Przybliżyli oni zebranym w świetlicy tematy związane z bezpieczeństwem, ratownictwem, krwiodawstwem. Jak zwykle ww. odwiedzili później dzieci, które nie mogły przybyć do świetlicy, na oddziałach, przekazali im słodycze i pluszaki. Wizyta sprawiła obu stronom wiele radości.
12 grudnia prezes klubu brał udział w uroczystych obchodach 95-lecia działalności PCK. Jubileusz odbył się w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
21 grudnia poczet „Płomyka” w składzie Marek Hanas, Marcin Buczek i Bartosz Ozibko oraz prezes uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w parafii pw. św. Brata Alberta w Przemyślu, podczas której modlitwą objęci zostali także członkowie PCK. Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal, który został odznaczony Odznaką Honorową PCK II stopnia. Homilię wygłosił ks. Witold Burda kapelan PCK Rejonu Przemyśl.
W 2014 r. prezes „Płomyka” współpracując z kierownikami Biur Oddziałów Rejonowych PCK i ludźmi dobrej woli, założył kluby HDK PCK przy Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Fredropolu, Komendzie Powiatowej Policji w Lesku i PWSZ w Sanoku.
Od kilku lat w dwóch miejscach w Komendzie wystawione są pudełka, do których strażacy wrzucają plastikowe nakrętki od butelek. Na pudełkach, obecnie znajduje się zdjęcie Andżeliki, opis jej sytuacji zdrowotnej i podpis: „Włączmy się w pomoc tej wyjątkowej dziewczynie, zapalając w jej sercu światełka nadziei”. Strażacy, a za ich przykładem druhowie z OSP oraz inne osoby regularnie dostarczają plastiki. Gdy nakrętek uzbiera się dużo trafiają do punktów zbiorczych, a stamtąd do firm recyklingowych. Otrzymane pieniądze są przeznaczane na wózek inwalidzki czy sprzęt do rehabilitacji i godnego życia.
Można zbierać nie tylko plastikowe nakrętki od butelek, ale również od tubek po paście do zębów, antyperspirantów, kremów do rąk, szamponów, środków czystości., Ważne, żeby jeśli jest, zedrzeć z nakrętek papier lub folię aluminiową. Kolor i kształt plastiku nie mają znaczenia. Warto wspomnieć, że ze sprzedanych zakrętek powstaje specjalny granulat, z którego później produkowane są plastikowe części do maszyn, doniczki czy inne przedmioty codziennego użytku.
Zbieranie nakrętek, to połączenie działania proekologicznego, segregacji odpadów z pomaganiem potrzebującym. Warto pamiętać, że przykład tych, którzy to czynią, świadczy o ich wrażliwości na potrzeby bliźnich. Jeśli dzieci patrzą na takie działania np. rodziców czy sąsiadów, to kiedyś i one będą aktywnie nieść pomoc potrzebującym, w takiej czy innej formie.
Tylko w 2014 r. „płomykowy” zebrali i przekazali koordynatorowi akcji kilkaset kg nakrętek. W roku 2013 pomagali m.in. Marcelemu, a w 2014 r. Marcinowi i Andżelice.
W 2014 r. w szeregi "Płomyka” wstąpił Marek Domagalski syn Artura. Klub skupia około 90% załogi. Łącznie 89 osób. Co czwarty strażak jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku kostnego, a co trzeci posiada przy sobie „Oświadczenie woli”.
W opisywanym okresie klubowicze oddali, także podczas akcji "Na ratunek", 27 litrów tego, niczym nie zastąpionego leku. Łącznie od początku działalności tj. od 1987 roku – 788. Klub wydał po raz 13 kalendarzyk listkowy oraz 8 raz kalendarz ścienny, promujący działalność ratowniczą, edukacyjną, dawstwo krwi, organów i szpiku. Wymienione materiały prezes wraz z „płomykowcami” przekazują młodzieży i dorosłym podczas pogadanek.
W imieniu Zarządu klubu składam wyrazy wdzięczności Komendantowi Miejskiemu PSP w Przemyślu st. bryg. Tadeuszowi Kudybie za stałe wspieranie zapału, który determinuje nasze postępowanie i dodaje nam odwagi do szeroko rozumianej służby bliźniemu. Serdecznie dziękuję wszystkim członkiniom i członkom "Płomyka" za ofiarność, godną naśladowania postawę, a sympatykom przemyskich strażaków-krwiodawców za życzliwość i otwarcie na każdą inicjatywę.
Z okazji zbliżającej się 28 rocznicy powstania klubu (10.03) życzę Czytelnikom, „płomykowcom” i sobie, abyśmy nie dali się złapać w sidła niemocy i bezsensu. Każdy z nas wezwany jest do tego, aby poświęcać drugiemu człowiekowi swoje życie. Życzę również, abyśmy swoją służbą przynosili radość przede wszystkiemu bliźniemu.
Tekst Zdzisław Wójcik - prezes klubu HDK PCK "Płomyk", zdjęcia Zdzisław Wójcik i archiwum autora