Skip Navigation
 

BURZE NA TERENIE POWIATU PRZEMYSKIEGO - USZKODZONYCH KILKANAŚCIE BUDYNKÓW

23 sierpnia 2012r. strażacy interweniowali na terenie powiatu przemyskiego 32 razy. Późnym wieczorem 23 sierpnia w 6 gminach powiatu przemyskiego doszło do intensywnych opadów deszczu połączonych z bardzo silnymi podmuchami wiatru. Wiatr był tak mocny, że zerwał całkowicie lub częściowo 21 dachów z różnych budynków. W 8 budynkach została naruszona konstrukcja, a dwa zostały całkowicie zniszczone.

Zgłoszenie do Straży

Zgłoszenie o skutkach burz zaczęły wpływać do Miejskiego Stanowiska Kierowania po godzinie 19. Gminy w których odnotowano zdarzenia związane z burzami to Stubno - 17, Żurawica – 4, Krzywcza – 3, Przemyśl – 2, Orły – 2, Miasto Przemyśl – 1.

Na miejscu zdarzeń

W miejsce największych zniszczeń udał się Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu st. bryg. Tadeusz Kudyba oraz Z-ca Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej mł. bryg. Daniel Dryniak, którzy wspólnie z Wójtem Gminy Stubno Januszem Słabickim koordynowali na miejscu działania ratownicze. Najwięcej uszkodzonych zostało budynków gospodarczych jak stodoły, obory i garaże bo aż 11 z czego 2 zostały zniszczone doszczętnie, a w 7 przypadkach została naruszona konstrukcja budynku i w chwili obecnej nie nadają się one do użytkowania. Uszkodzeniu uległo również 7 budynków mieszkalnych w tym 1 wielorodzinny ( w jednym z budynków jednorodzinnych została naruszona konstrukcja budynku). W trzech przypadkach wiatry poczyniły szkody w budynkach użyteczności publicznej i zerwały dachy ze świetlicy wiejskiej w Nakle, budynku remizy OSP Niziny, oraz budynku szatni klubu sportowego w Orzechowcach.

Działania Strażaków

Działania Strażaków polegały na zabezpieczaniu miejsc interwencji, wygradzaniu miejsc i budynków stwarzających zagrożenie, naprawach uszkodzonych dachów i uszczelnianiu ich tymczasowo plandekami. Strażacy ponadto musieli sobie poradzić z licznymi połamanymi i powalonymi drzewami oraz uszkodzonymi liniami energetycznymi i stacją transformatorową które zabezpieczali do momentu podjęcia działań przez Pogotowie Energetyczne.

Podsumowanie działań

W działaniach we wszystkich gminach wzięło udział 14 samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz samochód z drabiną mechaniczną oraz 80 strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostki OSP które uczestniczyły w działaniach to OSP Stubno, OSP Medyka, OSP Ujkowice, OSP Niziny, OSP Babice, OSP Krzywcza, OSP Orzechowce, Do działań zadysponowano również dwa zespoły Pogotowia Energetycznego, które usuwały uszkodzenia linii elektroenergetycznych oraz stacji transformatorowej.


Tekst i zdjęcia: mł. bryg. Daniel Dryniak
 
 
« powrót|drukuj